Od šicího strojek velkému pódiu


Kdo by neznal jméno Lucie Bílá. Rodným jménem se jedná o Hanu Zaňákovou, narozenou 7. dubna 1966 v Otvovicích, čili se dá říct, že legenda české pěvecké scény je z vesnice. Nemá čistě český původ, je to klasická Čechoslovenka, to znamená, že jeden z rodičů byl Slovák a druhý Čech. Začínala v dětství na Lidové škole umění, dnes ZUŠ. Ovšem ještě předtím, než se začala profesionálně věnovat zpěvu, vyučila se švadlenou.
opice s cigaretou

Začínala v kapelách Rock-Automat, Arakain nebo Vitacit. V 80. letech ji potkalo pro ni velké štěstí. Všiml si jí producent Petr Hannig, který je v uvozovkách zodpovědný za jméno Lucie Bílá. Tento pseudonym totiž vymyslel právě on. Také jí napsal první písně, což byl Horší než kluk a také slavné Neposlušné tenisky, které se objevili na jejím prvním disko albu. To už ji lidé začali registrovat více. Nicméně v roce 1992 vyšlo album Missariel, které znamenalo průlom.

Objevil se na něm její první obrovský hit Láska je láska, kde jí sekundovala i další česká zpěvačka se slovenskými kořeny Ilona Csáková. No, a pak následovalo jedno album za druhým a hity jak na běžícím páse. Například v roce 1998 vyšla deska Hvězdy jako hvězdy a z ní i tento stejnojmenným hit. Ovšem tím největším hitem se stal Amor Magor. Dále tu byl Pískovec, Trouba, Zpíváš mi requiem či Žádný party.

Hned v dalším roce vydala desku Úplně nahá, ze které vzešly dva opravdu velké hity, a to Hrdost koně a Čarodějka. Pak měla pět let pauzu, než přišla deska Jampadampa. Kromě tohoto stejnojmenného hitu se mohla pochlubit i dalšími hitovými písněmi, jako například eSeMes či Vokurky. Na albu se nachází i skladba Novamba, speciálně napsaná pro televizi Nova. K ní byl vytvořen i speciální tanec. Písničku nazpívala s Martinem Poštou.
žena s kytarou

Kromě sólových klasických desek vydávala i vánoční alba nebo také výběrovky. V neposlední řadě se nesmí zapomenout na muzikály. Těch má na kontě opravdu slušný počet, například Bídníci, Dracula, Krysař, Johanka z Arku, Excalibur, Němcová, Carmen, Aida a další. Je spolumajitelkou divadla Ta Fantastika, které vlastní s bývalým partnerem Petrem Kratochvílem. Mimo toho, že je zpěvačkou, tak je i herečkou. Známá je například jako čarodějnice z pohádky Princezna ze mlejna.

Také ji mohli diváci vidět v ženské hlavní roli ve filmu Čas dluhů s Karlem Rodenem a Ivanou Chýlkovou. Od roku 1996 až do roku 2004 kralovala anketě Český slavík. Pak měla dva roky za sebou druhá místa, ale od roku 2007 až do roku 2017 byla opět první. Co se týká mužů, tak měla smůlu. S Petrem Kratochvílem má jediného syna Filipa. Byla dvakrát vdaná.